Midyat Tarihi Yerler ve Gezilecek Yerler

Midyat Tarihi Yerler

Midyat Devlet Konuk Evi

 Eskimeyen uygarlıkların izlerini günümüze taşıyan ve meşhur Midyat taşı ile süslenmiş Midyat evlerinin her biri bir açık hava müzesi konumundadır. Midyat Devlet Konukevi ilçemizi ziyarete gelen yabancıların ziyaret ettiği tarihi bir yerdir. İlçemizde dizi çekimlerinin çoğu bu Konukevimizde çekilmektedir.

 


 

Mor Gabriel Manastırı ( Deyrul Umur)

 Midyat'a yaklaşık 22 km. uzaklıktadır. Yayvantepe Köyü'nün 2 km. kuzeyinde, bodur meşelerle kaplı, hafif dalgalı kalker kayalı arazide, alçak bir tepede M.S.397 yılında Mor Samuel tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın en eski ve faal olan bu manastırda Meryem Ana, Resuller, Kırk Şehitler, Kartminli Şamuel Kiliseleri ve Sekiz Kemerli Theodora ile Mısırlılar kubbeleri bulunmaktadır

Meryem Ana Kilisesi

 Anıtlı Köyünün güneyinde yer alan bu kilise günümüzde eşine az rastlanan kiliselerden biridir. Kilise Süryani dilinde "Yoldath Aloha" ismini taşımasına rağmen çoğu kez Arapça "El Hadra" (bakire) olarak anılmaktadır..

Cevat Paşa Camisi

 

 Cevat Paşa, bu bölgede görevli iken 1925 yılında yaptırdığı camiidir.Midyat’a özgü kesme taştan ve oldukça kalın duvarlı, kare planlı bir yapıdır. Avlulu cami plan düzeninde ve caminin giriş kapısından sonra 3.00 m. genişliğinde dikdörtgen alan son cemaat yeridir. İbadet mekânına açılan kapı kavisli olup, çevresi palmet motifleri, üzeri de yuvarlak daireler şeklindeki motiflerle bezenmiştir.

İbadet mekânın üzeri yuvarlak kemerlerle birbirleri ile bağlanmış, 12 sütunun taşıdığı düz bir örtü ve küçük bir kubbe ile örtülmüştür. Küçük kubbe kasnağının çevresine pencereler yerleştirilmiştir. Ayrıca ibadet mekânı iki katlı sıra halindeki yuvarlak kemerli pencerelerle aydınlatılmıştır. Mihrap dört bölüm halindedir. Mihrabın birinci ve ikinci bölümleri bitkisel bezemelerle, üçüncü bölümü kare prizmalar şeklindeki taş dilimlerinden oluşmuştur. Dördüncü bölüm ise yarım küre şeklinde taştan yapılmıştır. Caminin minaresi Midyat taşından yuvarlak gövdeli ve iki şerefelidir. Müthiş işçilik ve sanat şaheseri olan Cevat Paşa Camii bugün çok güzel konumdadır. Yıllar boyu hiç restore edilmeyen camiyi daha sonra Midyat Belediyesi tarafından restore edildi.

Merkez Ulu Cami

 1800 senesinde halk tarafından yaptırılmıştır. Çatı biçimi kemer olan cami Midyat taşından yapılmıştır. 600 m2 arsa alanına sahip olan cami 266 m2 alana inşa edilmiştir. Cemaat kapasitesi yaklaşık olarak 1000 kişidir

Binbaşı H.Abdurrahman Efendi Camisi

 1915 senesinde Binbaşı H.Abdurrahman Efendi tarafından yaptırılmıştır. Çatı biçimi kemer olan cami Midyat taşından yapılmıştır. 1000 m2 arsa alanına sahip olan cami 100 m2 alana inşa edilmiştir. Yaklaşık cemaat kapasitesi 300 kişidir
 

 

Kent Müzesi

 Birbirinden güzel tarihi eşya,resim ve nesnelerin yer aldığı Kent Müzesi görülmeye değerdir. İki katlı olan bu müze çok önceleri Han olarak kullanılmaktaydı.

.

 

Estel Köşk Meydanı

 Birbirinden güzel işlemeli eski taş evlerin olduğu Estel Köşk Meydanı'nı ziyaret ederek tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. Midyat Kent Müzesi ve tarihi Merkez Ulu Cami bu bölgeye oldukça yakındır.

 

 

Not: Midyat'ta gezilecek tarihi yerler bunlarla sınırlanamaz. Midyat Başlı başına tarih kokan görülmeye değer bir açık müze kentidir. Ayrıca Midyat ve çevresindeki Eski yapılı Cami,Kilise,Taş evler ve tapınaklar görülmeye değerdir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !